+48 511 119 511 emil.s@networkteam.pl

Pomiary światłowodowe

Zakres działań naszej firmy Network Team obejmuje między innymi pomiary światłowodowe na terenie takich miast jak Elbląg czy Gdańsk. Jak krok po kroku wygląda taka usługa? Z jakiego rodzaju metod można wówczas korzystać? Analiza i pomiary sieci zaczynają się od wykonania połączenia spawanego. Kolejny etap stanowi określenie jego tłumienności. Wyróżnia się kilka sposobów na mierzenie parametrów systemów światłowodowych. To, która z nich zostanie zastosowana, zależy od kilku czynników. Jest to między innymi dany projekt, przeznaczenie sieci, jej rodzaj, dane techniczne czy standardy.

Pomiary sieci światłowodowych

Jakie są główne metody pozwalające na dokonywanie pomiarów światłowodowych? Jedną z nich są straty szacowane przez spawarkę. Po uprzednim wykonaniu złącza spawanego, szereg urządzeń prezentuje szacowane straty (odbywa się to na bazie geometrii złącza). Pozwala on stwierdzić, czy niezbędne będzie jego poprawienie czy może najlepszym rozwiązaniem będzie dokładniejsze zmierzenie i weryfikacja danych. Kryterium zależy od światłowodów, danego urządzenia, instalatora czy czynników zewnętrznych.

W naszej codziennej pracy korzystamy między innymi z metody transmisyjnej OLTS. Co to takiego? Tradycyjne źródło światła oraz miernik mocy mogą być wykorzystywane w celu oszacowania strat na spawie dla stosunkowo krótkich linii. Określanie tłumienności z wykorzystaniem opisanej powyżej metody dotyczy również włókna. To technika chętnie wykorzystywana, bo jest zarówno ekonomiczna, jak i praktyczna.

Nasza firma wykorzystuje także metodę reflektometryczną OTDR. Reflektor optyczny to praktyczne urządzenie, które generuje raport zawierający charakterystykę pomiarów badanej linii światłowodowej. Tym, co go wyróżnia, jest to, że wymaga on dostępu tylko do jednego końca włókna.

Warto zgłosić się do nas, by dowiedzieć się więcej na temat świadczonych przez Network Team usług światłowodowych. Zachęcamy do kontaktu z naszymi wykwalifikowanymi specjalistami, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązania będą najlepsze. Zapraszamy!